Szkolenia z ergonomii pracy
dla pracowników biurowych i produkcyjnych
Bóle kręgosłupa, nadmierne napięcia mięśni, drętwienia i mrowienia rąk czy bolesne ograniczenia ruchu to przykłady dolegliwości powstających wskutek przeciążenia, np. długotrwałą pracą w pozycji siedzącej. Występowanie tzw. dolegliwości mięśniowo-szkieletowych istotnie wpływa zarówno na komfort i zadowolenie z życia, jak i liczbę zwolnień lekarskich oraz wydajność pracy. Aby wesprzeć pracodawców w promowaniu zdrowego stylu życia wśród pracowników, zespół Fizjo w Pracy opracował niniejszą ofertę szkoleniową.
Dzięki szkoleniom uczestnicy:
- Zdobędą wiedzę z zakresu anatomii i biomechaniki, aby zwiększyć świadomość swojego ciała,
- Przekonają się, w jaki sposób postawa ciała wpływa na zdrowie i samopoczucie,
- Dowiedzą się jak unikać przeciążeń kręgosłupa w pracy i życiu codziennym,
- Nauczą się radzić sobie z długim przebywaniem w jednej pozycji,
- Zobaczą na przykładach jak funkcjonuje ciało człowieka,
- Zrozumieją jak samodzielnie dbać o swoje zdrowie,
- Poznają nie tylko teorię, ale również praktykę ergonomii stanowiska pracy.
Jak działamy?
Tematyka szkoleń z fizjoterapeutą
Przed rozpoczęciem współpracy klient wybiera tematy z listy dostępnej w ofercie. Z kolei zespół prowadzący zbiera informacje o czynnościach, jakie wykonują uczestnicy szkolenia w ramach danego stanowiska pracy, aby jak najlepiej dostosować program do potrzeb i oczekiwań pracowników.
Zespół prowadzący
Spotkania prowadzone są przez fizjoterapeutę specjalizującego się w terapii i profilaktyce dolegliwości mięśniowo-szkieletowych pracowników biurowych oraz rehabilitacji po operacjach ortopedycznych.
Szkolenia z elementami warsztatów
Szkolenia z fizjoterapeutą przeprowadzamy w jednej z dwóch form – stacjonarnie w grupach do 12 osób lub online. W obu formach uczestnicy wykonują przykładowe ćwiczenia ruchowe, a na bazie zdobytej wiedzy – wykonują konkretne zadania, np. samodzielnie przygotowują ergonomiczne stanowisko pracy.
Organizacja szkolenia
Pełen cykl szkoleniowy obejmuje 5 tematów – każde ze spotkań trwa 60 minut. Na koniec szkolenia przewidujemy 15 minut na pytania i dyskusje z zespołem prowadzącym.
Po szkoleniu
Uczestnicy otrzymują materiały szkoleniowe w formie papierowej lub w postaci dokumentu PDF. Dzięki nim mogą zapoznać się z zagadnieniami omawianymi podczas spotkania, utrwalić zdobytą wiedzę i poznać ćwiczenia kompensacyjne dostosowane do rodzaju wykonywanej pracy.
Dla kogo adresowana jest nasza oferta?
Program szkoleniowy opracowaliśmy z myślą o pracownikach biurowych, kierowcach, magazynierach, pracownikach produkcji i przedstawicielach wielu innych grup zawodowych, ponieważ każda z tych profesji wiąże się z ryzykiem wystąpienia dolegliwości bólowych wynikających z charakteru pracy. Tematykę spotkań dostosowujemy indywidualnie do potrzeb pracowników.
“Podstawą skutecznej fizjoprofilaktyki jest wiedza na temat pierwotnych przyczyn dolegliwości bólowych, ze szczególnym uwzględnieniem biomechaniki ciała człowieka. Budowanie świadomości własnego ciała ułatwia stosowanie się do zasad ergonomii pracy i wdrażać odpowiednio dobrane ćwiczenia ruchowe – zarówno w życiu zawodowym, jak i w czasie wolnym. Prowadzona w ten sposób edukacja prozdrowotna i fizjoprofilaktyka niosą dla pracodawcy i pracownika szereg wymiernych korzyści. Systematyczna aktywność fizyczna i ergonomia pracy minimalizują ryzyko wystąpienia licznych dolegliwości mięśniowo-szkieletowych, chorób cywilizacyjnych oraz wad postawy.”
Dominik Krajewski
mgr fizjoterapii
założyciel firmy Human4Human
Przykładowe tematy szkoleń
- Powstawanie najczęstszych dla pracowników biurowych dolegliwości mięśniowo-szkieletowych, m.in. zmiany zwyrodnieniowe, dyskopatia, rwa kulszowa, przeciążenia mięśni i innych struktur ciała
- Pokaz podstawowych technik masażu
- Pokaz ćwiczeń rozciągających, wzmacniających oraz kształtujących świadomość własnego ciała
- Ergonomia pracy i czynności życiowych
- Budowa i funkcjonowanie kręgosłupa, stawów kończyn górnych i dolnych
- Przyczyny i możliwości obrony przed dolegliwościami
Dlaczego warto z nami współpracować?
Korzyści dla pracownika
Wczesne rozpoznanie zagrożeń zdrowotnych
Zmniejszenie przeciążeń wynikających ze specyfiki wykonywanych zadań
Poprawa koncentracji
Zminimalizowanie stresu i uczucia zmęczenia
Profilaktyka wielu schorzeń ciała
Większa efektywność pracy
Zwiększenie świadomości jak zmniejszyć ryzyko powstawania dolegliwości bólowych
Korzyści dla pracodawcy
Poprawa ergonomii stanowisk pracy
Troska o zdrowie i dbałość dobre samopoczucie całego zespołu
Zwiększenie motywacji pracowników
Popularyzacja aktywności fizycznej
Lepsza integracja wewnątrz zespołów
Wyróżnienie oferty firmy na tle konkurencji i możliwość pozyskania wykwalifikowanej kadry
Polepszenie atmosfery w miejscu pracy